Black a CRX

HISTORIE HONDA

Za počátky historie společnosti Honda můžeme označit zhruba 30. léta 20. století, kdy její pozdější zakladatel Soichiro Honda začal studovat hutnictví ve večerních kurzech a věnoval se tomu tak dlouho, dokud se mu nepodařilo vyrobit správné pístní kroužky.

Jeho malá firma na výrobu motocyklů přežila poválečné ekonomické problémy v Japonsku, začala si vytvářet dobré jméno a díky partnerství s inženýry a výbornými prodejci začala svou úspěšnou historii.

První motory Honda byly výrazným krokem k rozvoji japonského poválečného motorismu všech vrstev obyvatelstva. Tyto motory byly malé, jednoduché, málo výkonné dvouválce Mikuni. Autobusy a vlaky byly v tehdejší době nespolehlivé, automobily téměř nepoužitelné díky nedostatku benzínu, a tak výborným a velmi úspěšným řešením byla výroba mopedů.

Bohužel však obchod nebyl v poválečném Japonsku ještě na dobré úrovni. Neexistovala žádná síť motocyklových dealerů. Podnikání ale muselo být dobře organizováno. Proto v roce 1946 Soichiro Honda založil Honda Technical Research Institute (Honda institut technického výzkumu). V roce 1948 se k Soichiro Hondovi přidal Takeo Fujisawa, který vytvořil firemní obchodní síť. V témže roce založil Soichiro Honda s kapitálem v hodnotě 1 milionu yenů společnost Honda Motor Company Ltd.

Korejská válka v padesátých letech 20. století uspíšila návrat Japonska do mezinárodní komunity a urychlila obchodní úspěchy. Směnný kurz se stabilizoval, vládní kontroly polevily a program privatizace byl nastartován. Jak rostla ekonomika, rostla však také konkurence. Trh se stal náročným a vybíravým. V té době se management společnosti Honda a její zaměstnanci shodli, že výroba musí být omezena a zaměřena na správné produkty. Toto setkání a jednání mezi zaměstnanci a managementem položilo základ korporátní kultuře, která přetrvává dodnes.

Jak již bylo řečeno v úvodu, společnost byla založena jako firma vyrábějící motocykly. Honda byla již patnáct let v obchodním světě, když začala vyrábět automobily. To, aby se stala důležitou součástí automobilového průmyslu, trvalo dalších deset let. Ke konci osmdesátých let minulého století již byla vedoucí mezinárodní společností, která splňovala vysokou kvalitu produktů, inženýrství, smysl pro zodpovědnost za své zaměstnance a životní prostředí.

Klíčovým momentem ve strategii expanze Hondy bylo založení a rozvoj Honda Motor Company Inc. ve Spojených státech amerických. V roce 1959 to byla první zámořská pobočka, která byla brzy následována evropskou pobočkou Honda GmbH (později Honda Germany) v Hamburku v roce 1961 a NV Honda Motor SA (později Honda Belgium), které začaly motocyklovou montáž a výrobu v Evropě. Honda v Asii začala fungovat nejprve v Thajsku.

V září roku 1965 byla založena pobočka Hondy v Londýně. Současně v této době došlo k rozvoji Honda Australia a Honda Canada, které plně odpovídaly rozšiřování obchodní sítě této společnosti po prodeji 12 miliontého motocyklu v srpnu 1969.

V roce 1971 byla poprvé navržena produkce výrobků Honda ve Spojených státech amerických a projektový team měl za úkol vybrat sídlo společnosti a začít konstrukcí motocyklů a automobilů. Honda Europe NV byla založena v Gentu (Belgie), aby se zde nakupovaly komponenty a koordinovala se distribuce nových automobilů do celé Evropy.

Honda se tak začala soustřeďovat na 4 klíčové samostatné regionální oblasti – Japonsko, Spojené státy, Asii/Tichomoří a Evropu/Blízký východ/Afriku, což však neznamená jen místní výrobu a marketingový výzkum, ale také vazbu na lehce odlišný design, konstrukci a výbavu vozů na každém z těchto trhů. Toto vše umožnilo společnosti představit variabilní vlastnosti modelů vozů prodávaných v Evropě či Spojených státech amerických, se kterými musejí výrobci automobilů počítat.

„First man then machine“ (Nejprve člověk, poté stroj)

Tato filozofie pana Soichiro Honda, zakladatele společnosti, provázela prodeje výrobků v 18 evropských zemích po dlouhá léta.

Nyní je široká škála výrobků provázena jeho touhou změnit sen ve skutečnost, která je promítnuta do sloganu The Power of Dreams. Pan Honda věřil, že sny mohou přimět člověka k uskutečnění mnoha představ ve skutečném světě.

 


stáhnout mp3